اخبار

| داستان ما: امضای نامرئی خدا |

| داستان ما: امضای نامرئی خدا |
یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ [آرشیو اخبار ...]

داستان لوگوی کافه‌سینما که براساس نسبت طلائی (نسبت الهی) طراحی شده است در همشهری داستان روایت شد.

به گزارش روابط‌عمومی کافه‌سینما، در شماره‌های آذر و دی ۱۳۹۷ این نشریه‌ی داستانی، روایتی تصویری از طراحی لوگوی کافه‌سینما توسط محمدعلی فاموری ارائه‌شد.

لوگو یکی از مهمترین قسمت­های یک کسب و کار است. باتوجه به این که بسیاری از معماران و طراحان از عدد باستانی و مرموز فی برای طراحی­های مدرن استفاده می‎کنند تصمیم گرفتیم تا ما هم در طراحی لوگوی جدید از تناسب طلائی فیبوناچی استفاده کنیم.

سری فیبوناچی رشته ‌ای از اعداد است که در آن، اعداد غیر از دو عدد اول با محاسبه‌‌ی مجموع دو عدد قبلی ایجاد می‌شوند. اما شهرت دنباله­ی فیبوناچی اصلا به این دلیل نیست.

خاصیت جذاب دنباله­ی فیبوناچی در این است که وقتی هرکدام از عددهای آن را به عدد قبل از خودش تقسیم کنیم، به عددی نزدیک به ۶۱۸/۱ می رسیم که به نسبت طلایی مشهور است. در یونان این نسبت را با حرف فی(Φ) نشان می‌دهند و آن را به عنوان «نسبت الهی» می شناسند.

فی در جهان طبیعت مثل رگه های درخشانی از یک امضای نامرئی از طرف خدا می­درخشد.

د‌رصورتی‌که تعدادی مربع با بُعدهايِ برابر با اعداد فیبوناچی رسم کنیم و خطی را در راستای قطر هر یک از مربع‌ها امتداد بدهیم، مارپیچ فیبوناچی شکل خواهد گرفت که همان مارپیچ صدف­های نوتیلوس و حلزون­هاست و به آن اسپیرال لگاریتمی هم گفته می­شود. اگر مارپیچ فیبوناچی را کامل رسم کنیم به مارپیچی می رسیم که ابتدا و انتهای آن نامعلوم است، این مارپیچ از هر دو طرف تا بی­نهایت پیش می­رود و چه شباهت عجیبی به سرنوشت ما آدم­ها دارد!

گزارش تصویری

تصاویر مربوط به خبر