اخبار

| ملکه‌ آئینه‌ها درگذشت |

| ملکه‌ آئینه‌ها درگذشت |
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ [آرشیو اخبار ...]

مُنیرشاهرودی(فرمانفرمائیان) زاده‌ی ۱۳۰۱، در بامداد ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ در خانه‌اش درگذشت.

به گزارش روابط‌عمومی کافه‌سینما، مُنیرخانم شاهرودی(فرمانفرمائیان) را می‌توان «ملکه‌ آئینه‌ها» لقب داد چرا که او تنها هنرمندی است که از ترکیب آینه‌کاری، اشکال هندسی، نقش‌مایه‌ها و نقاشی پشت شیشه استفاده کرده تا آثار مدرن خود را خلق کند. منیرخانم می‌گفت که از آئینه‌کاری‌های شاه‌چراغ شیراز الهام گرفته‌است. او نور را انعکاس می‌داد و از خود ردی از نور برجای گذاشت. اینک؛ این بانوی بزرگ هنرمند، آرام و راحت همنشین نور شده است.

پس از انقلاب، خانه و بسیاری از آثارش مصادره شد و او ناگزیر راهی نیویورک شد و کارش را آنجا از سر گرفت. اما...
در سال ۱۳۸۳(۲۰۰۴) با بازگشت دوباره به ایران استودیوی خویش را گشود و بر روی آثاری که در دهه‌ی ۷۰ ارائه‌داده‌بود، متمرکز شد و حالا مُنیر خانم، نخستین زن هنرمندی است که در ایران صاحب موزه‌ای اختصاصی است.
در ۲۴ آذر ۱۳۹۶ موزه دائمی منیر فرمانفرمائیان توسط دانشگاه تهران در باغ‌نگارستان افتتاح شد و تالار عظیمی، به نمایش دائمی ۵۱ اثر برجسته از منیر فرمانفرمائیان [ملکه‌ی آئینه‌ها] اختصاص داده‌شد.
در آئین گشایش موزه‌اش، منیر فرمانفرمائیان که روی صندلی چرخدار وارد تالار دائمی موزه خود می‌شود، نگاهی به اطراف می‌کند و خطاب به طراح نمایشگاه می‌گوید: «جای عالی‌ای درست کردی برای اینها! خانه خوبی درست کردی، آقای مهندس سجادیان. باور کن! این شکستگی‌ها، حفظ کردن سقف و نور به به به!»

باید همین‌جا یادکرد از مدیر فرهنگی که در زمان حیات‌ این بانوی بزرگ، موزه‌ای درخور را در تهران برایش فراهم کرد تا زخم آن‌همه جفا که روزی بر او رفت مرهم نهاده شود. روح بزرگ‌اش قرین نور باشد. و سپاس از سید محمدعلی فاموری عزیز که پوستری از جان و دل به احترام و یادِ مُنیر خانم با استفاده از اثر وی در موزه گوگنهایم نیویورک طراحی کرد.